Kontuzje biegowe: sprawdź z czym możesz się mierzyć podczas treningów

Jak widać, istnieje wiele różnych rodzajów urazów związanych z bieganiem, a każdy z nich jest spowodowany innym czynnikiem. Najlepszym sposobem na pokonanie tych kontuzji jest poznanie ich przyczyn i sposobów zapobiegania im. Jeśli stale doświadczasz pewnego rodzaju kontuzji, ważne jest, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, możesz przeanalizować swoje działania podczas treningu i wprowadzić poprawki, które zapobiegną kolejnym urazom. W końcu kontuzje nie są przyjemne, ale zdarzają się i ważne jest, aby nauczyć się, jak się z nich podnieść i wrócić do biegania.

Shin splints (sztywność goleni)

Shin splints to bardzo częsta kontuzja, zwłaszcza u nowych biegaczy, którzy nie są przyzwyczajeni do tego typu aktywności. Choć nie ma jednej przyczyny powstawania tego typu urazów, często są one spowodowane brakiem równowagi w sile i elastyczności mięśni podudzia. Zmiana sposobu biegania lub nawierzchni jest również częstą przyczyną powstawania nagniotków. Inne czynniki to zła forma biegu i brak siły mięśniowej.

Naciągnięcia/nadwyrężenia łydki

Częstą kontuzją, z którą borykają się biegacze, zwłaszcza ci, którzy dopiero zaczynają lub mają za sobą kilka lat treningów, jest nadwyrężenie łydki. Kontuzja ta jest spowodowana brakiem równowagi sił między mięśniami łydek a resztą dolnej części ciała, zwłaszcza kostkami i Achillesem. Do nadwyrężenia łydek dochodzi także w wyniku zmiany sposobu biegania lub nawierzchni. Inne czynniki to zła forma biegu i brak siły mięśniowej.

Naciągnięcie/naderwanie ścięgna szyjnego

Uraz szyi/ramienia jest jednym z najczęstszych i najbardziej frustrujących urazów podczas biegania. Najczęściej skurcz w szyi, który nie ustępuje po krótkim czasie, może być oznaką nadwyrężenia lub naderwania ścięgna szyjnego. W przypadku tego urazu mięśnie i/lub ścięgna szyi są przepracowane i dochodzi do ich nadwyrężenia. Do nadwyrężenia ścięgna szyjnego dochodzi zwykle w wyniku przetrenowania lub nieprawidłowej biomechaniki, zwłaszcza w przypadku rąk i przedramion.

Dyskomfort biodra

Kontuzja ta jest powszechna wśród biegaczy trenujących biegi długodystansowe, takie jak maratony czy półmaratony. Kontuzja ta jest spowodowana nadmiernym napięciem mięśni w dolnej części pleców, brzucha i pachwiny. Może również dojść do załamania struktury szkieletowej ciała, zwłaszcza u biegaczy z niedowagą.